Wybór zabawek, dodatków czy nawet pościeli dla malucha może przyprawiać o zawrót głowy. Jesteście na etapie kompletowania wyprawki dla malucha i nie wiecie na co się zdecydować? A może jesteście już rodzicami i zastanawiacie się czy Wasze dziecko nie śpi za mało lub za dużo? Wasz maluch ma problemy z zaśnięciem po całym dniu pełnym wrażeń?

Jeśli Twoja odpowiedź, na któreś z powyższych pytań jest twierdząca zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. Został on napisany specjalnie dla Hopalahop przez Panią Agnieszkę Trumpus – konsultantkę snu dzieci, założycielkę Mikolulu. Życzymy przyjemnej lektury.

Zdrowy i bezpieczny sen naszych pociech

Myślę, że każdy rodzic zgodzi się ze mną, że nasze dzieci to nasze największe skarby i najważniejsze jest dla nas, aby były bezpieczne. Jak zatem zadbać o bezpieczny sen naszego maluszka? Jak odpowiednio powinniśmy przygotować łóżeczko naszej pociechy? Według zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii, w łóżeczku malucha do ukończenia pierwszego roku życia nie powinno być kocyków, kołderek, poduszeczek, ani ochraniaczy. Dlatego za najbezpieczniejsze okrycie podczas spania naszego szkraba uważam śpiworki. Zapewniają całonocny komfort termiczny, maluszek się nie rozkopie, a mama może spać spokojnie, z myślą, że dziecku jest ciepło. Wszelkie pościele powinniśmy sobie zostawić na późniejszy okres życia malucha, jednak ostrzegam! Dzieci, które pokochały się ze swoimi śpiworkami, naprawdę dłuuuugo lubią w nich spać J Dlatego genialnym pomysłem dla starszych dzieciaków są śpiworki z nogawkami – swoboda poruszania się, kiedy dziecko ma już tę wolność opuszczenia łóżeczka, ale także ciepełko przez całą noc.

Kwestię bezpieczeństwa mamy omówioną, odpowiedzmy sobie teraz na pytanie, ile „powinno” spać moje dziecko? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ tak jak każdy, maluszki mają różne potrzeby senne. W poniższej tabelce znajdziecie pewne orientacyjne normy, którymi można się zasugerować, ponieważ większość dzieci właśnie w tych wartościach się mieści.

Dobrym wyznacznikiem, czy nasz maluch się wysypia jest jego humor w ciągu dnia, ale także z jakim się budzi rano i z drzemek dziennych. Dzieci, które śpią odpowiednio do swoich potrzeb mają także lepszy apetyt, odporność, większą koncentrację i chęci do odkrywania otaczającego świata.

Co zrobić, kiedy Twój maluszek jednak się nie wysypia lub zasypianie przysparza wielu trudności? Zawsze warto zwrócić uwagę na to, aby stworzyć dziecku optymalny do jego wieku i potrzeb plan dnia, tak, aby nie musiało być zbyt długo „na nogach”, ponieważ dzień małego odkrywcy jest wypełniony po brzegi najróżniejszymi przeżyciami i nowościami, dlatego zarówno jego ciałko, jak i umysł potrzebują w ciągu dnia odpowiedniej dawki regeneracji. Pamiętaj, że sen rodzi sen, a maluch pozbawiony drzemek w ciągu dnia może mieć spore trudności w zaśnięciu wieczorem i spokojnym przespaniu nocy.

Aby wprowadzić maluszka w senny nastrój warto także zadbać o odpowiedni rytuał. Nic tak nie nastraja, jak wyciszający czas sam na sam z rodzicem, przygotowujący do spokojnego oddania się w objęcia Morfeusza. Kilka czynności, które będziecie codziennie powtarzać (w tym np. zakładanie śpiworka do spania), nakieruje dziecko na to, co ma za chwilę nastąpić. Dzieci może nie znają się na zegarku, ale doskonale pamiętają, co po czym następuje i w mig kojarzą, że po kołysance w ramionach mamy lub taty, wyciszone i spokojne, będą mogły zasnąć i wypocząć.

Jeśli mimo uważnego podejścia do planu dnia, wyciszających rytuałów i wszelkich pomocników dobrego snu Twój maluszek ma kłopoty z zaśnięciem i spokojnym przesypianiem nocy, być może wiąże się to z brakiem umiejętności samodzielnego zasypiania. Maluszek podczas przechodzenia pomiędzy cyklami snu potrzebuje „wsparcia” rodzica, aby móc ponownie zasnąć. Wtedy najlepszym sposobem jest łagodne nauczenie dziecka (samodzielnie lub z pomocą specjalisty) uzyskania większej zaradności podczas zasypiania i pokazanie innych sposobów na wyciszenie się, które maluszek będzie mógł wykorzystać podczas swoich wybudzeń. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie www.mikolulu.pl.